Ako prebieha skúška odbornej spôsobilosti ?

 

Skúšky odbornej spôsobilosti podľa zákona o súkromnej bezpečnosti upravuje § 19 zákona o súkromnej bezpečnosti. Skúška v závislosti od absolvovaného kurzu môže byť typu S, P, alebo CIT.

Osobu na skúšku prihlasuje osoba akreditovaná Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky (školiace zariadenie, v ktorom absolvuje osoba kurz). Na skúšku musí byť uchádzač prihlásený do troch mesiacov od ukončenia odbornej prípravy. Termín a miesto konania skúšky oznámi ministerstvo akreditovanej osobe najmenej 15 dní pred konaním skúšky. Skúšku MV SR musí určiť do 3 mesiacov od podania prihlášky na skúšku. Počet uchádzačov, ktorí sa zúčastnia skúšky určí ministerstvo. Za každého uchádzača prihláseného na skúšku akreditovaná osoba zaplatí správny poplatok (skúška typu S – 25 eur, typu P – 70 eur, typu CIT – 70 eur). Skúška odbornej spôsobilosti sa vykonáva v štátnom jazyku.

 Na skúšku si potrebujete priniesť:

  • občiansky preukaz,
  • kolky v hodnote 25 eur (za vydanie preukazu v prípade úspešného vykonania skúšky),
  • osvedčenie o absolvovaní odbornej prípravy,
  • uchádzači, ktorí sú držitelia starého preukazu odbornej spôsobilosti, predložia aj tento preukaz.

 Skúška sa vykonáva písomným testom.

 

Písomný test:

  1. Písomný test na skúšku typu S obsahuje 40 otázok.
  2. Písomný test na skúšku typu P a CIT obsahuje 50 otázok.

 

Odpoveď uchádzač označí krížikom v zápisnici o vykonaní skúšky. Opravu označenej odpovede vykoná uchádzač zakrúžkovaním označenej odpovede a opätovným označením novej odpovede krížikom. Čas na vypracovanie písomného testu typu S je 40 minút, typu P a CIT 50 minút. Jednotlivé otázky sa hodnotia podľa náročnosti jedným až tromi bodmi. Na úspešné zvládnutie skúšobného testu skúšky typu S je potrebné dosiahnuť najmenej 80 % z celkového súčtu bodov otázok skúšobného testu. Na úspešné zvládnutie skúšobného testu skúšky typu P a CIT je potrebné dosiahnuť najmenej 90 % z celkového súčtu bodov otázok skúšobného testu.
Počet skúšok:
  1. riadna skúška,
  2. opravná skúška,
  3. druhá opravná skúška.

 

Na opravnú skúšku musí byť uchádzač prihlásený do troch mesiacov od vykonania predchádzajúcej skúšky. Uchádzača, ktorý nebol prihlásený na skúšku do troch mesiacov od ukončenia odbornej prípravy, nebol prihlásený na opravnú skúšku do troch mesiacov od predchádzajúcej skúšky alebo nevyhovie pri skúške ani pri opravných skúškach, možno prihlásiť na skúšku až po opätovnom absolvovaní odbornej prípravy.

Po úspešnom absolvovaní skúšky je na skúške osobe vydaný preukaz odbornej spôsobilosti (vzor)  príslušného typu po zaplatení správneho poplatku za vydanie preukazu vo výške 16,50 eur. Preukaz má platnosť 10 rokov.